předchozím článku jsme se zabývali výpočtem středu úsečky.

V tomto článku se začneme věnovat vektorům, což jsou fundamentální elementy nejen pro analytickou geometrii, ale i pro jiné oblasti, jako je fyzika, statika a další.

Orientovaná úsečka

Například ve zmíněné fyzice často u některé veličiny potřebujeme znázornit jak její velikost, tak její směr. Budeme-li na těleso působit nějakou silou, je pro výsledný pohyb tělesa podstatný směr, kterým síla působí. Proto síly znázorňujeme tzv. orientovanými úsečkami.

Graficky znázorňujeme orientovanou úsečku jako úsečku opatřenou šipkou u koncového bodu – viz následující obrázek:

Orientovanou úsečku s počátečním bodem A a koncovým bodem B zapisujeme v textu AB. Velikost orientované úsečky AB je vzdálenost bodů A, B.

Podobně znázorňujeme orientovanými úsečkami jiné vektorové veličiny, jako např. rychlost, zrychlení apod.

Vektory v analytické geometrii

Orientovaná úsečka reprezentuje vektor. Vektor má tedy určitou velikost a určitý směr.

V různých oblastech rozlišujeme různé druhy vektorů. Zpravidla se jedná o tyto tři druhy:

  • Vázaný vektor je vektor určený nějakým výchozím bodem a orientovanou úsečkou, tj. má v souřadném systému pevně danou polohu.
  • Klouzavý vektor je dán orientovanou úsečkou ležící na určité přímce, po které ji můžeme posouvat. Tyto vektory se používají například ve statice.
  • Volný vektor má pouze velikost a směr, ale není vázán na určitou fixní polohu v souřadném systému ani na konkrétní přímku jako klouzavý vektor.

V analytické geometrii používáme vektory volné, což znamená, že nezáleží na tom, kde v souřadném systému si tento vektor nakreslíme. Podstatné je pouze zachovat jeho velikost a směr. Budeme-li mít dvě nebo více orientovaných úseček, z nichž všechny budou mít stejnou velikost a stejný směr, pak všechny tyto orientované úsečky budou reprezentovat jeden a týž vektor.

Proto se někdy volné vektory definují jako množina nekonečně mnoha orientovaných úseček, které mají stejnou velikost a stejný směr. Pro lepší pochopení se podívejte na následující obrázek:

Všechny orientované úsečky na obrázku mají stejnou velikost a směřují stejným směrem, proto reprezentují jediný vektor. Pokud si jednu z nich zvolíme a použijeme ji ke znázornění tohoto vektoru, tak této jedné konkrétní orientované úsečce můžeme říkat reprezentant vektoru.

Je to podobné, jako když v určité krajinné oblasti fouká vítr a my bychom chtěli znázornit jeho rychlost a směr. Také to obvykle uděláme pomocí jediné orientované úsečky, ačkoli vítr má stejnou rychlost a stejný směr ve všech bodech této krajiny.

Příklad 1

Rozhodněte, které orientované úsečky na obrázku znázorňují stejný vektor:

Řešení

Orientované úsečky AB, CD, GH, IJ mají stejnou velikost. Orientované úsečky AB, EF, IJ mají stejný směr. Stejnou velikost a zároveň stejný směr mají tedy orientované úsečky AB a IJ, které proto reprezentují stejný vektor.

Značení vektorů

Vektory se značí malými písmeny abecedy. V učebnicích nebo obecně v tištěné podobě se vektory i orientované úsečky píšou tučným, resp. polotučným písmem, zatímco při písemném zápisu se opatřují šipkou.

Například písemný zápis orientované úsečky AB bude vypadat jako $ \overrightarrow{AB} $ a písemný zápis vektoru u bude vypadat jako $ \vec{u} $.

Souřadnice vektoru

Souřadnice vektoru určeného body A, B můžeme definovat takto:

Je-li vektor u určen orientovanou úsečkou AB, nazývají se čísla $ u_1 = b_1 -a_1 $, $ u_2 = b_2 -a_2 $ (případně v prostoru ještě $ u_3 = b_3 -a_3 $) souřadnice vektoru u. Zapisujeme u = (u1; u2), resp. u = (u1; u2; u3).

Souřadnice vektoru nezávisí na tom, kde v souřadném systému máme tento vektor zobrazen, ale závisí pouze na tom, o kolik jednotek ve směru souřadnicových os se musíme posunout, abychom se dostali ze začátku orientované úsečky na její konec.

Na následujícím obrázku máme zobrazen vektor u dvakrát – jednou jako orientovanou úsečku AB a podruhé jako orientovanou úsečku CD. Abychom se dostali z bodu A do bodu B, musíme se ve směru osy x posunout o 3 jednotky a ve směru osy y o –2 jednotky (minus, protože jdeme proti kladnému směru této osy). To samé platí o bodech C a D. Proto jsou souřadnice vektoru u = (3; -2).

Zároveň můžeme vidět, že tyto souřadnice vektoru jsou v souladu s definicí uvedenou výše, protože pokud definujeme vektor u pomocí orientované úsečky AB, platí:

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = 4 -1 = 3 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 4 -6 = -2 \end{align*}

Pokud definujeme vektor u pomocí orientované úsečky CD, dostaneme stejný výsledek:

\begin{align*} u_1 &= d_1 -c_1 = 6 -3 = 3 \\ u_2 &= d_2 -c_2 = 1 -3 = -2 \end{align*}

Vektor u určený orientovanou úsečkou AB můžeme zapsat symbolicky ve tvaru u = BA.

Rovnice u = BA je skutečně jen symbolická. Pokud pomocí ní chceme něco spočítat, musíme si všechny její členy – v tomto případě tedy samotný vektor u, bod A a bod B – rozložit na jednotlivé souřadnice takto:

\begin{align*}
\boldsymbol{u} &= B -A \\
\hline \\
u_1 &= b_1 -a_1 \\
u_2 &= b_2 -a_2
\end{align*}

Ukážeme si to v následujících dvou příkladech:

Příklad 2

V rovině jsou dány body A, B. Určete vektor u = BA.

a) A[1; 3], B[–1; 2]
b) A[3; 1], B[–1; 1]
c) A[1; 7], B[1; 7]

Řešení

a)

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = -1 -1 = -2 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 2 -3 = -1 \end{align*}

$$ \vec{u} = (-2; -1) $$

b)

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = -1 -3 = -4 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 1 -1 = 0 \end{align*}

$$ \vec{u} = (-4; 0) $$

c)

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = 1 -1 = 0 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 7 -7 = -0 \end{align*}

$$ \vec{u} = (0; 0) $$

Řešením tohoto příkladu je tzv. nulový vektor. Velikost nulových vektorů je nula.

Příklad 3

V prostoru jsou dány body A, B. Určete vektor u = BA.

a) A[1; –1; 2], B[3; 1; 1]
b) A[1; 2; 3], B[3; 2; 1]

Řešení

a)

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = 3 -1 = 2 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 1 –(-1) = 2 \\ u_3 &= b_3 -a_3 = 1 -2 = -1 \end{align*}

$$ \vec{u} = (2; 2; -1) $$

b)

\begin{align*} u_1 &= b_1 -a_1 = 3 -1 = 2 \\ u_2 &= b_2 -a_2 = 2 -2 = 0 \\ u_3 &= b_3 -a_3 = 1 -3 = -2 \end{align*}

$$ \vec{u} = (2; 0; -2) $$

Obráceně, jestliže je dán bod A a vektor u, nalezneme jediný bod B tak, že orientovaná úsečka AB je umístěním vektoru u. Souřadnice bodu B pak budou:

\begin{align*} b_1 &= a_1 + u_1 \\ b_2 &= a_2 + u_2 \end{align*}

V prostoru bychom doplnili ještě třetí souřadnici jako $ b_3 = a_3 + u_3 $.

Bod B můžeme tedy zapsat symbolicky ve tvaru B = A + u.

Příklad 4

V prostoru je dán bod A[1; 1; 5] a vektor u = (0; 1; -3). Určete souřadnice bodu B = A + u.

Řešení

\begin{align*} b_1 &= a_1 + u_1 = 1 + 0= 1 \\ b_2 &= a_2 + u_2 = 1 + 1 = 2 \\ b_3 &= a_3 + u_3 = 5 + (-3) = 2 \end{align*}

$$ B[1; 2; 2] $$

Souřadnice vektorů je extrémně důležité správně chápat, proto si určitě zkuste udělat následující příklad:

Příklad 5

Určete souřadnice všech vektorů na obrázku:

Řešení

Mohli bychom souřadnice každého z vektorů vypočítat jako rozdíl souřadnic jejich koncových a počátečních bodů, ale stačí se podívat, o kolik jednotek ve směru souřadnicových os je třeba se posunout, abychom se dostali ze začátku příslušné orientované úsečky na její konec. Obdržíme následující výsledky:

a = (4; –2), b = (3; 2), c = (5; 1), d = (5; 0), e = (–4; 2), f = (4; –4), g = (0; 2), h = (0; –4), i = (–2; –2), j = (–4; 0), k = (–2; 2), l = (–1; –1).

Závěr

V tomto článku jsme si vysvětlili, co je vektor a jak určujeme jeho souřadnice.

následujícím článku se podíváme na sčítání vektorů.